Jak tisknout fotky jako profesionál: tipy pro kvalitní tisk fotografií

05.11.2023
Stanislav Kropáček

Baví vás focení a rádi byste si některé ze svých nejpovedenějších kousků pověsili? Nebo se je dokonce chystáte vystavovat a prodávat? V obou případech budete potřebovat co nejkvalitnější výtisky svých fotografií – a to může být poměrně náročný proces. V tomto článku vám nabídneme několik tipů a základních pojmů, ve kterých byste se měli orientovat, pokud se chystáte tisknout kvalitní fotografie.

Porozumění tisku fotografií

Abyste dokázali podstatu vašich fotografií věrně přenést na papír, je toho potřeba mnohem více než jen tiskárna a papír. Při tomto procesu se snoubí umělecké řemeslo s pokročilými technologiemi, aby společně dokázaly zachytit hloubku vašich fotografií a udělat z „obyčejného“ obrázku na monitoru hmatatelné umělecké dílo. Nejlepší výsledky proto získáte jedině tehdy, když se tisku svých fotografií ujmete vy sami

Řada fotografů se soustředí na pořízení kvalitních snímků, případně jejich postprodukci, a když dojde na jejich tisk, přenechávají kontrolu někomu jinému. Často pak končí s výtisky, které ani zdaleka neodpovídají jejich představám. Proto jsme připravili tento článek – ukážeme vám, jak moc můžete během tisku ovlivnit výsledné fotografie, a poradíme vám, jak na to.

Výběr správné tiskárny

Pro tisk kvalitních fotografií budete především potřebovat kvalitní tiskárnu. Ta bude sice (hned po fotoaparátu) největším výdajem, ale pokud vyberete správně, nebudete své investice litovat. Na co se u tiskárny pro tisk fotografií zaměřit?

Typ tiskárny

Prvním rozhodnutím, které vás při výběru tiskárny čeká, je výběr typu. Jistě znáte inkoustové a laserové tiskárny, ale v případě tisku fotografií stojí za zmínku ještě sublimační tiskárny. Laserová tiskárna je sice skvělá pro tisk velkého množství dokumentů, ale když dojde na rozlišení a kvalitu barevného tisku, nesahá té inkoustové ani po kotníky. Z našeho výběru ji tedy tentokrát můžeme zcela vyřadit.

Pokud se chystáte tisknout kvalitní fotografie, používat různé typy papíru a vytvářet různé rozměry, pak je pro vás tou nejlepší volbou inkoustová tiskárna. Dává si při tisku sice na čas a inkousty vás při větším objemu mohou vyjít draho, ale z hlediska rozlišení, živosti barev a kvality obrazu prakticky nemá soupeře.

Sublimační tiskárna má ale také své výhody. Používá trochu jinou technologii, kterou přenáší barvy na potištěný materiál, a kromě tisku na papír si běžně poradí i s textilem a dalšími materiály. Používá se proto mimo jiné pro potisk triček, čepic, hrnků a dalších reklamních předmětů. Její výhodou je zejména vynikající trvanlivost barev.

Rozměr tisku

Než se rozhodnete pro konkrétní tiskárnu, zvažte také, jak velké fotografie chcete tisknout. Jakmile totiž jednou vyberete maximální rozměr papíru, už ho nezměníte. Proto pokud tušíte, že byste třeba časem chtěli zkusit i velkoformátový tisk fotografií, vezměte to při výběru v potaz. 

U běžných tiskáren bývá maximální rozměr papíru A4 nebo A3. Pro tisk fotografií na A2 a větší papíry budete muset sáhnout po takzvaném plotru – velkoformátové tiskárně.

Kvalita tisku

Co vás ale samozřejmě bude zajímat nejvíc, je kvalita tisku. Při výběru se proto ujistěte, že tiskárna odpovídá vašim požadavkům na rozlišení, barevný gamut a technologii inkoustů.

Rozlišení tisku

Při výběru sledujte rozlišení tiskárny. Udává se v DPI (dots per inch neboli počet bodů na palec). Rozlišení inkoustových tiskáren se pohybuje v rozmezí od 300 do 9600 DPI, přičemž horní hodnoty tohoto rozpětí už lidské oko prakticky nedokáže ocenit. Jaké rozlišení DPI byste měli zvolit?

  • 300 DPI bohatě stačí pro tisk textových dokumentů

  • 600–1200 DPI je ideální pro oficiální materiály, příležitostný tisk fotografií nebo letáky, které jsou vidět z dálky

  • 1200 DPI je spodní hranice pro tisk kvalitních fotografií

  • 2400 DPI je pro tisk kvalitních fotografií ideální

Rozlišení ale není samospásné. Pokud vaše fotografie nemá sama o sobě dostatečné rozlišení, nemá smysl ji tisknout na s vysokým DPI. Počet pixelů fotografie by měl být v souladu s hodnotou DPI.

Barevný gamut

Dalším parametrem, který ovlivní kvalitu vašich fotografií, je takzvaný gamut. Zjednodušeně řečeno se jedná o počet barev, které dokáže tiskárna reprodukovat. Čím širší gamut tiskárna má, tím bohatší a autentičtější barvy od ní můžete očekávat. 

Pokud se vám tedy stane, že se barvy na vytištěné fotografii trochu liší od těch, které vidíte na monitoru, je to velmi pravděpodobně způsobeno tím, že mají tato dvě zařízení odlišný gamut – monitor například zobrazuje barvy, které jsou mimo barevný rozsah tiskárny.

Typ inkoustu

Za reprodukci a kvalitu barev jsou také zodpovědné inkousty. V kontextu tisku fotografií je důležité naučit se rozlišovat mezi inkoustem na bázi barviv a pigmentovým inkoustem. Pokud tisknete spíše fotografie do rodinného alba, vystačíte si s inkousty na bázi barviv. Hodláte-li ale své výtisky prodávat nebo vystavovat, investujte do pigmentového systému. Barvy díky pigmentovému inkoustu mimo jiné vydrží mnohonásobně déle.

Výběr papíru pro tisk fotografií

Na to, jak bude výsledná fotografie vypadat, má vliv také druh papíru, na který ji vytisknete. Jeho výběr ale nemusí být zrovna jednoduchý, pokud nemáte s tiskem fotografií příliš zkušeností a nevíte, jak si výsledek na jednotlivých typech papíru představit. Pojďme si proto projít, jaké typy fotografického papíru existují a který zvolit právě pro vaše fotografie.

Lesklý, nebo matný papír?

Začněme nejprve typem papíru – lesklým, matným nebo satinovým. Každý z nich pracuje s barvami na fotografiích trochu jiným způsobem a každý z nich také jinak odráží světelné paprsky.

Lesklý papír

Lesklý papír, jak název napovídá, má lesklý povrch, který podporuje kontrast a ostrost barev. Pokud tisknete výrazné a syté barvy, může být lesklý fotografický papír tou správnou volbou. Dokáže podtrhnout jejich živost a detaily a nechá je skutečně vyniknout. 

U lesklého papíru je ovšem potřeba počítat s odlesky, které nejsou ideální pro fotografie, jež plánujete mít vystavené ve světlé místnosti. Snadno na něm také ulpívají otisky prstů.

Matný papír

Povrch matného papíru neodráží světlo, a je proto častější volbou pro tisk fotografií. Propůjčuje obrázkům jemnější nádech a dodává decentní, nadčasový vzhled. Je naprosto perfektní pro fotky s jemnější barevnou paletou, stejně jako pro černobílé nebo desaturované obrázky. 

Satinový papír

Satinový papír představuje kompromis mezi lesklým a matným fotografickým papírem. Neodráží světlo tolik jako lesklý papír, a je proto vhodný i pro vystavení fotografií. Zároveň ale zajišťuje i dobrou reprodukci barev a zachovává jejich živost. Je ideální pro vysoce kontrastní, detailní a syté snímky.

Gramáž papíru

Po výběru typu papíru na vás čeká také rozhodování o tom, jak těžký papír pro tisk vašich fotografií zvolit. Gramáž papíru se udává v gramech na metr čtvereční (m2). Pro představu – běžný kancelářský papír do tiskárny mívá obvykle gramáž 80 g/m2.

Papír s vyšší gramáží

Za vyšší gramáž považujeme v tomto případě papíry od 200 g/m2. Pro kvalitní umělecké tisky se například běžně používá papír s gramáží 250 g/m2. Těžší papír se vyznačuje lepší odolností vůči opotřebení a roztržení a fotografie vytištěné na papíře s vyšší gramáží můžete také snadno zarámovat bez dodatečné opory, aniž by se ohýbal. 

Fotka na tomto papíře navíc působí profesionálněji a kvalitněji. Pokud chcete tisknout opravdu povedené fotky, které nějakou chvíli vydrží, doporučujeme zvolit těžší papír.

Papír s nižší gramáží

Papír s nižší gramáží působí při tisku fotografií méně formálním dojmem. Výhodou je ale samozřejmě jeho nižší hmotnost, a tak si své využití přece najde. Hodí se například pro ukázky většího množství výtisků, kdy je cena a hmotnost důležitější než kvalita, a také ho oceníte třeba při tvorbě cestovatelského deníku a lepení fotografií z cest. 

CMYK vs. RGB profily

Než začnete tisknout fotografie, ujistěte se, že pracujete se správným barevným profilem. Kombinace RGB podkladů a CMYK tisku je totiž jedním z nejčastějších příčin toho, že vytištěná fotografie vypadá jinak, než jak jste ji viděli na monitoru.

Monitory využívají profil RGB. To znamená, že výsledný obraz skládají ze tří barev, červené, zelené a modré (red, green, blue). Tiskárny ovšem pracují s tzv. CMYK. Za touto zkratkou se skrývá označení čtyř barev – cyan, magenta, yellow, key (azurová, purpurová, žlutá a černá) – ze kterých se skládá obraz při tisku. 

Problém nastává, když jsou vaše data k tisku ve formátu RGB. Barvy, které vidíte, proto vůbec neodpovídají těm, které vyprodukuje tiskárna. Je proto důležité na tento drobný detail myslet už při práci s grafickými podklady

Kalibrace monitoru

Nesprávný model barev ale nemusí být jediným důvodem, proč vidíte barvy na monitoru a na papíře odlišně. Problém může tkvět i v chybné kalibraci monitoru. Lidé, kteří profesionálně pracují s grafikou nebo fotografiemi, proto používají kalibrované monitory. S kalibrovaným monitorem máte jistotu, že tak, jak na něm vidíte určitou barvu, ji vidí i všichni ostatní s kalibrovaným monitorem.

Kalibraci monitoru můžete provádět pomocí kalibrační sondy, která vyhodnocuje, jak se barvy na monitoru liší od cílových hodnot, a pomáhá monitoru dosáhnout nejlepšího možného zobrazení, jakého je hardware schopen. 

Kalibraci monitoru můžete provést i bez sondy, a to za pomoci nejrůznějších softwarů. Tento způsob ale na rozdíl od využití odborného kalibračního zařízení nikdy nebude stoprocentně přesný.


Tisk kvalitních fotografií je tak trochu věda – a to jsme ani nezmínili, jak náročné je fotografii upravit a zdokonalit, než se k fázi tisku vůbec dostanete. Jakmile ale zjistíte, jaké nastavení tiskárny vám vyhovuje, vyberete správný typ papíru a správně zkalibrujete monitor, výsledné výtisky rozhodně stojí za to!


biscuit
Aby se vám web dobře používal (Souhlas s cookies)

Pro co nejpohodlnější používání webu potřebujeme váš souhlas se zpracováním souborů cookies. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Povolit vše".

cog Nastavení cookies

Upravte si cookies dle vlastních preferencí.

angle_up Technické cookies - nezbytné pro správné fungování webu

Jedná se o technické soubory, které jsou nezbytné ke správnému chování našich webových stránek a všech jejich funkcí. Používají se mimo jiné k ukládání produktů v nákupním košíku, zobrazování produktů na přání, ovládání filtrů, osobního nastavení a také nastavení souhlasu s uživáním cookies. Pro tyto cookies není zapotřebí Váš souhlas a není možné jej ani odebrat.

angle_up Analytické cookies - Google Analytics měření návštěvnosti stránek a uživatele

Tyto cookies nám umožňují měřit výkonnost našich webových stránek a našich online kampaní. S jejich pomocí zjišťujeme počet návštěv, zdroj návštěv a další parametry. Shromážděné údaje zjišťujeme v agregované podobě, která nám neumožňuje údaje dohledat ke konkrétnímu uživateli. Pokud tyto cookies deaktivujete, nebudeme moci analyzovat výkonnost našich webových stránek a optimalizovat je pro co nejsnažší užívání.

angle_up Personalizované a reklamní cookies - pro zkušenost šitou na míru

Tyto cookies nám umožňují lépe cílit a vyhodnocovat marketingové kampaně.