Jak vybrat chytré hodinky?

11.05.2023
TvujBrand

Čím více získávají chytré hodinky na oblibě, tím složitější je si z nepřeberné nabídky vybrat. Pomohou vám sledovat vaše zdraví, zaznamenávat sportovní výkony, přehrají oblíbenou hudbu a některé už prakticky nahradí mobilní telefon. Ať jste sportovní nadšenec, nebo hledáte vkusný módní doplněk, existují ty pravé právě pro vás. Jak vybrat chytré hodinky?

Chytré hodinky na sport, nebo do práce?

Všechny vzhledem připomínají hodinky a leckoho by mohly zmást. Mezi chytrými hodinkami, sporttestery a fitness náramky jsou ale značné rozdíly. Který typ byste měli vybrat, záleží hlavně na tom, k čemu chcete nositelnou elektroniku používat. K počítání kroků, pravidelnému běhu nebo na každodenní nošení?Fintess náramky

Fitness náramky jsou taková základní verze sportovních chytrých hodinek.Většinou zvládají základní fitness funkce - počítání kroků, senzor srdečního tepu, zaznamenávání cvičení a dnes už běžně také monitoring spánku, který vás informuje o tom, jak dlouho spíte, jaká je vaše klidová srdeční frekvence nebo jak moc se převalujete.

Fitness náramky je většinou možné propojit s mobilním telefonem a výrobce k nim často nabízí i aplikaci, ve které můžete své statistiky sledovat. Výhodou fitness náramků je nižší cena a delší výdrž baterie.

Sporttestery

Sporttestery jsou hodinky určené pro sportovce. Jsou vybavené vším, co pro pořádný trénink potřebujete - stopky, měření tepu, měření vzdálenosti (často pomocí GPS), záznam široké škály cvičení, krokoměr, měření rychlosti, VO2 max a další. Většina sporttesterů je také vodotěsná a celkově velmi odolná proti poškrábání nebo pádu.

Sporttestery jsou primárně určeny pro ty, kdo to se sportem myslí vážně a potřebují skutečně detailní vhled do svého sportovního výkonu - a od toho se odráží i cena. Pokud hledáte chytré hodinky pro občasné běhání nebo víkendové výlety na kole, dost možná si vystačíte i s fitness náramkem.
hodinky

Chytré hodinky

Klasické chytré hodinky většinou také nabízejí spoustu fitness a sportovních funkcí, jako je senzor srdeční frekvence, monitoring spánku, krokoměr, GPS a podobně. Kromě toho mají ale řadu vychytávek. Můžete s nimi telefonovat, psát zprávy, sledovat počasí, přehrávat hudbu, meditovat i platit v obchodech. Některé chytré hodinky dokážou praktickynahradit mobilní telefon.

V tomto průvodci se zaměříme zejména na to, jak vybrat chytré hodinky - pro sporttestery a fitness náramky ale platí velmi podobná pravidla!

Jaké funkce chytré hodinky nabízejí

Ze všeho nejdříve by vás mělo zajímat, jaké funkce chytré hodinky nabízejí. Hodinky jich dnes nabízejí tolik, že je těžké se v nich vyznat. Pokud ale víte, k čemu chcete chytré hodinky používat, pak také víte, jaké funkce od nich budete potřebovat. 

Chytré hodinky s fitness měřením

Základní fitness funkce mají dnes už prakticky všechny chytré hodinky na trhu. Můžete s nimi měřit fyzickou aktivitu a úroveň vaší kondice, zaznamenávat cvičení a tréninky, sledovat své zdraví a monitorovat pokrok.

Většina chytrých hodinek je vybavena těmito funkcemi měření fitness:

 • krokoměr

 • měření vzdálenosti

 • srdeční tep

 • množství spálených kalorií

 • záznam cvičení

 • barometr

Chytré hodinky s monitoringem spánku

Řada chytrých hodinek také zaznamenává váš spánek - tedy pokud je máte v noci na ruce. Dokáže změřit, jak dlouho jste spali, identifikovat jednotlivéfáze spánku (REM fáze, lehký a hluboký spánek) a vyhodnotit kvalitu vašeho spánku. Některé chytré hodinky podle senzory pohybu poznají, jak moc se v noci převalujete, a pomocí mikrofonu zaznamenají i chrápání nebo mluvení ze spaní.

Chytré hodinky s funkcí EKG

EKG (také elektrokardiogram) měří elektrickou srdeční aktivitu. Měření EKG pravděpodobně znáte z ordinace praktického lékaře nebo kardiologa. Některé chytré hodinky vám zvládnou srdeční aktivitu změřit kdekoliv během chvilky.

Mohou vám pomoci detekovat nepravidelnost v srdečním rytmu, která by mohla znamenat problém. Funkce EKG je jedním z mnoha způsobů, jak vám chytré hodinky pomohou sledovat váš zdravotní stav.
_ies2141693

Přehrávání hudby v chytrých hodinkách

Na některých chytrých hodinkách můžete poslouchat hudbu a podcasty. Mohou ji přehrávat pomocí zabudovaných reproduktorů nebo po připojení sluchátek či repráčků přes bluetooth.

Chytré hodinky s GPS 

Chytré hodinky s GPS mohou sledovat vaši polohu, zaznamenávat trasu a navigovat vás, aniž by k tomu potřebovaly být připojené k telefonu. Tato funkce se hodí zejména při běhu, cyklistice, turistice a dalších sportech, při kterých chcete zazanamenat svou rychlost, vzdálenost a mít přehled o tom, kde jste se pohybovali. 

Bezkontaktní platby chytrými hodinkami

S některými chytrými hodinkami můžete snadno zaplatit v obchodě. Mají zabudovaný NFC čip, který vám umožní provádět platby přiložením hodinek k platebnímu terminálu. Chytré hodinky tuto funkci většinou zabezpečují bezpečnostním kódem, takže se vám nemůže stát, že byste někde zaplatili nevědomky.

Notifikace v chytrých hodinkách

Jedním z důvodů, proč si lidé chytré hodinky pořizují, jsou právě notifikace ze spárovaného mobilního telefonu. Na hodinkách uvidíte příchozí hovory, zprávy a další upozornění, i když máte telefon schovaný na dně batohu. Můžete si navíc nastavit, která upozornění chcete na chytrých hodinkách dostávat

Telefonování s chytrými hodinkami

Některé chytré hodinky vás upozorní na to, že vám někdo volá, a některé vám dokonce umožní hovor rovnou z hodinek vyřídit. Můžete přijmout příchozí hovor, ale také z hodinek sami někomu zavolat, a díky zabudovanému repráčku a mikrofonu může telefon klidně celou dobu ležet ve vedlejší místnosti.

Chytré hodinky a pitný režim

Pokud vám mají chytré hodinky pomoci dosáhnout vašich fitness cílů a zlepšit zdraví, pak funkci pitného režimu rozhodně oceníte. Můžete si s ní zazanamenávat každou sklenici vody, kterou vypijete, a hodinky vás také samy pravidelně upozorní, abyste nezapomínali doplňovat tekutiny.

Chytré hodinky s funkcí VO2 max

VO2 max je hodnota maximálního množství kyslíku, které může vaše tělo využít. Některé chytré hodinky tuto hodnotu dokážou odhadnout na základě srdeční frekvence a dalších faktorů. Tato hodnota je užitečná zejména pro ty, kdo chtějí mít opravdu dobrý přehled o svém zdraví.

…a další funkce chytrých hodinek

Kromě těch nejdůležitějších funkcí mají hodinky většinou i několik dalších, bez kterých byste se sice obešli, ale přesto vám dokážou usnadnit život. Výrobci neustále vymýšlejí další a další vychytávky, takže se u chytrých hodinek můžete setkat s celou řadou praktických funkcí, např.:

 • detekce pádu

 • detekce dopravní nehody

 • hledání mobilního telefonu

 • záznam zvuku

 • svítilna

 • kalkulačka

 • hlasové ovládání

Operační systém chytrých hodinek

Chytré hodinky mají vlastní operační systém podle toho, která značka je vyrábí. Chytré hodinky od značky Apple mají WatchOS, Fitbit používá Fitbit OS, většinou android hodinek má Wear OS, Garmin má Garmin OS a tak dále. 

Když vybíráte chytré hodinky, věnujte pozornost právě operačnímu systému. Co je důležité?

Kompatibilita chytrých hodinek s telefonem

Abyste chytré hodinky vůbec mohli používat (bez výrazného omezení), musí být kompatibilní s operačním systémem telefonu, ke kterému se je chystáte připojit. Na problém můžete typicky narazit při kombinaci produktů od značky Apple a některých značek androidů. Buď je vzájemně vůbec nebudete moci připojit, nebo narazíte na výrazně omezené funkce.

Uživatelské prostředí chytrých hodinek

Chytré hodinky by měly mít uživatelsky přívětivé prostředí. Ujistěte se, že se snadno ovládají, že jsou na nich ikony i text čitelné a že se v nich jednoduše orientujete.

Aplikace v chytrých hodinkách

Zkontrolujte si, že jsou chytré hodinky vybaveny všemi aplikacemi, které potřebujete. Pokud je pořizujete hlavně na sport, hledejte aplikace pro cvičení a fitness funkce, pokud si s nimi chcete usnadnit každodenní život, měly by mít přehledný úkolníček nebo kalendář. Některé chytré hodinky vám umožní nainstalovat si i další aplikace mimo základní výbavu, ale základ by v nich měl být už od začátku.

Zabezpečení chytrých hodinek

Podívejte se také na to, jak dobře jsou hodinky zabezpečeny. Obzvlášť, pokud je nenosíte nonstop nebo s nimi chcete platit v obchodech, měli byste vybrat chytré hodinky s možností zámku.

Jak dlouho vydrží hodinky nabité

Pokud chcete, aby vaše chytré hodinky zaznamenávaly cvičení, upozorňovaly vás na příchozí zprávy, sledovaly váš srdeční tep a kvalitu spánku, a zároveň je nechcete nabíjet několikrát za den, pak vezměte v potaz výdrž baterie. 

U chytrých hodinek můžete najít údaj o kapacitě baterie - a čím větší kapacita baterie, tím déle vám hodinky vydrží nabité. Někteří výrobci uvádějí přímo údaj o tom, jak dlouho vám hodinky vydrží bez nabití při běžném provozu.

O výdrži baterie nerozhoduje jen její kapacita, ale také míra používání chytrých hodinek. Pakliže máte zapnutá veškerá upozornění, jas na maximum, jdete si zaběhat, a ještě si poslechnete hudbu, budete nabíjet častěji, než kdybyste na nich jen kontrolovali čas.

Z čeho jsou chytré hodinky vyrobeny

V neposlední řadě se zajímejte i to, jak jsou chytré hodinky vyrobeny a kolik toho vydrží. Levnější modely jsou typicky ze silikonu a plastu, můžete se setkat také s hliníkem a v dražších kategoriích také s nerezem nebo titanem. Materiál chytrých hodinek se odrazí na jejich odolnosti a životnosti, ale také hmotnosti a ceně.

U sportovních modelů se nejčastěji setkáte s nylonovým nebo silikonovým páskem, který se snadno omývá a nevadí mu, když se zpotíte. Dražší hodinky mohou být vybaveny také dražším řemínkem, například koženým. Většina chytrých hodinek ale nabízí možnost dokoupit si příslušenství podle vlastního vkusu a řemínek vyměnit.

S konstrukcí chytrých hodinek souvisí i voděodolnost. Řada modelů je již dnes vodotěsná a můžete si jen bez obav vzít i do bazénu, některé hodinky mají jen základní voděodolnost. Vycházejte z toho, k čemu chytré hodinky potřebujete. Chcete zaznamenávat své plavecké výkony? Pak zvolte nejvyšší možný stupeň vodotěsnosti. 

ingredi_77528757_8c04_47dc_a076_edbdb12da6b5_vingredi_c21dcecc_d0da_445a_8e11_8548d7690323_v

Pokud víte, k čemu hodinky chcete používat, bude se vám vybírat snadno. Zvolte si, jaké funkce potřebujete, ujistěte se, že jsou chytré hodinky kompatibilní s vaším telefonem, a rozhodněte se, jak často je chcete nabíjet. A nezapomeňte ani na design - vaše chytré hodinky se vám musí především líbit!


biscuit
Aby se vám web dobře používal (Souhlas s cookies)

Pro co nejpohodlnější používání webu potřebujeme váš souhlas se zpracováním souborů cookies. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Povolit vše".

cog Nastavení cookies

Upravte si cookies dle vlastních preferencí.

angle_up Technické cookies - nezbytné pro správné fungování webu

Jedná se o technické soubory, které jsou nezbytné ke správnému chování našich webových stránek a všech jejich funkcí. Používají se mimo jiné k ukládání produktů v nákupním košíku, zobrazování produktů na přání, ovládání filtrů, osobního nastavení a také nastavení souhlasu s uživáním cookies. Pro tyto cookies není zapotřebí Váš souhlas a není možné jej ani odebrat.

angle_up Analytické cookies - Google Analytics měření návštěvnosti stránek a uživatele

Tyto cookies nám umožňují měřit výkonnost našich webových stránek a našich online kampaní. S jejich pomocí zjišťujeme počet návštěv, zdroj návštěv a další parametry. Shromážděné údaje zjišťujeme v agregované podobě, která nám neumožňuje údaje dohledat ke konkrétnímu uživateli. Pokud tyto cookies deaktivujete, nebudeme moci analyzovat výkonnost našich webových stránek a optimalizovat je pro co nejsnažší užívání.

angle_up Personalizované a reklamní cookies - pro zkušenost šitou na míru

Tyto cookies nám umožňují lépe cílit a vyhodnocovat marketingové kampaně.