Pekro.cz

Jak vybrat herní notebook?

22.09.2021
Pavel Horelica

Ačkoliv je pro hraní her vhodnější stolní počítač, někdy potřebujete přenosnější variantu. Od toho jsou tu herní notebooky, které vám umožní hrát oblíbené hry i na cestách. Kromě kompaktních rozměrů nabízí i jednu nespornou výhodu: na rozdíl od stolních PC fungují nějaký čas i bez připojení k elektrické síti. Poradíme vám, na co se při výběru herního notebooku zaměřit, abyste si mohli svoje oblíbené hry zahrát kdekoliv a bez omezení.

Bez dobré grafické karty to nepůjde

U většiny her najdete požadavky, které by měl počítač při jejich hraní splňovat. Předpokládá se ale, že nezůstanete jen u jedné hry, proto na to při výběru myslete. Jedním z nejzásadnějších aspektů pro hraní počítačových her je grafická karta. Ta musí být dedikovaná, tedy s vlastní pamětí, a měla by mít velikost nejméně 4GB. Grafická karta je nejdůležitějším hardwarem, který budete potřebovat při sestavení kvalitního herního notebooku. Platí, že čím lepší karta, tím lepší herní výkon. Grafické karty nabízejí výrobci NVIDIA a AMD.

Přestože velikost paměti nemá vliv na výkon, má vliv na to, kolik detailů vaše karta může vykreslit. To znamená, že k dosažení nejlepšího možného výkonu potřebujete grafickou kartu nejvyšší kvality ve spojení s nejlepší RAM, kterou najdete.

Procesor a RAM, srdce počítače

Výběr procesoru není náročný: CPU vyvíjejí dvě firmy, INTEL a AMD, přičemž podle většiny hráčů je kvalitnější INTEL (ne nadarmo je rozšířenější). U méně náročných her si vystačíte s procesory označené písmenem U, na středně obtížné si pořiďte M, náročnější hry volají po procesorech s názvem končícím na písmeno Q.

Operační paměť by neměla být nižší než 8 GB, ideálem je 32 GB, případně je možné ji dodatečně rozšířit. Zkrátka čím větší, tím lépe.

Jaké uložiště? Chtějte oboje

Dnes existují dva základní typy pevných disků: HDD a SSD. SSD mnohem rychleji čte a zapisuje, takže je ideální pro instalaci operačního systému a her, má však menší kapacitu než HDD, což je tradiční pevný disk, který existuje již desítky let. Poskytuje dostatek prostoru pro vaše hry, ale je pomalejší. Pokud můžete, pořiďte si notebook, který má obojí. U některých notebooků navíc lze upgradovat a rozšířit uložiště, takže pokud budete potřebovat ještě více místa, můžete vložit 2TB nebo větší pevný disk.

Displej a klávesnice

Výběr displeje u herního notebooku bývá často podceňován. Pokud nepřipojujete notebook k monitoru, bude se svoji hru dívat právě skrze něj, i proto byste měli zohlednit jeho parametry. Většina herních notebooků má 15 nebo 17palcovou obrazovku, i když existuje i několik menších a větších modelů. Při výběru pamatujte na to, že čím větší obrazovka, tím větší a těžší notebook, ale také lepší požitek ze hry.

Co se týče rozlišení, nutností je nejméně 1920 x 1080 px. Minimální obnovovací frekvence by měla začínat na 120 Hz, čím vyšších hodnot však bude dosahovat, tím plynulejší bude obraz a tím méně vám bude hraní unavovat oči.

Důležitá je i klávesnice, její parametry a nastavení. Kromě rozložení kláves a možnosti podsvícení zohledněte i to, jak se vám mačkají jednotlivá tlačítka. Některé klávesnice nabízejí funkce Anti-ghosting a N-key rollover, které umožňují zmáčknutí několika kláves najednou, přičemž počítač zaznamená všechny reakce. Tyto funkce vám umožní dosahování ještě lepších herních výsledků. Řešením může být i externí klávesnice.

Kromě výše zmíněného se zaměřte i na výdrž baterie, kvalitu chlazení a s ní související hlučnost.

Jde vám z toho hlava kolem? Nechte si poradit od odborníků, kteří s vámi vyberou herní notebook podle vašich preferencí i finančních možností.