Jak vybrat notebook pro různé typy uživatelů: Průvodce pro studenty, profesionály, hráče a kreativce
V dnešní době nás technika doprovází na každém kroku, proto patří i výběr správného notebooku mezi významná rozhodnutí. Obtížnost tohoto kroku spočívá také v široké nabídce různých cenových a výkonnostních variant přenosných počítačů. Ať už jste student, který hledá spolehlivého parťáka pro své studium, nebo hráč, který chce především vysoký výkon, tento článek vám může při výběru pomoci. Podívejte se na specifika notebooků podle uživatelských požadavků, abyste při nákupu nesáhli vedle.
Jak vybrat notebook pro studenta
Každý student potřebuje mít svůj notebook, zejména pro vysokoškoláka je to téměř nevyhnutelná pomůcka při studiu. Na rozdíl od kancelářských potřeb však představuje notebook značnější investici. Co tedy u studentského notebooku hledat především?
Velikost notebooku a výdrž baterie
Všichni studenti jsou prakticky v neustálém pohybu. Potřebují se přemístit na přednášku, do knihovny, poté na seminář, ze semináře na kolej a tak dále. Z toho vyplývá, že u studentského notebooku byste měli preferovat nízkou hmotnost. Ta samozřejmě souvisí i s velikostí počítače, a tak je třeba se odrazit od informace, jak velký displej u daného notebooku potřebujete. Pokud jste skuteční minimalisté, bude vám bez problému stačit 11 až 13 palců velký displej. V každém případě je vhodné volit notebook s váhou do 3 kilogramů.
S váhou a velikostí notebooku souvisí také výdrž jeho baterie. Menší stroje zpravidla nabízí i delší výdrž baterie. V současné době se dají bez problému pořídit notebooky s výdrží kolem 8 až 10 hodin.
Výkon a kapacita úložiště
Pro účely studia sice nepotřebujete počítač se špičkovým procesorem, ale ani tento komponent byste při výběru neměli opomíjet. Většina běžných uživatelů si vystačí s procesory Intel Core i5, ti nejméně nároční i s Intel Core i3. Pokud však při studiu pracujete s náročnými grafickými a jinými programy, rozhodně budete muset investovat do vyšší třídy procesorů, jako jsou Intel Core i7 nebo i9.
Téměř všechna vaše práce se průběžně ukládá v počítači na pevný disk. Pro optimální rychlost a výkon je vhodné vybrat si notebook vybavený SSD pevným diskem, který běží 3–4x rychleji než starší typy disků. Z hlediska velikosti úložiště standardně stačí pevný disk s velikostí úložiště 250 GB.
Cena
Při výběru studentského počítače bývá cena jedním z nejpalčivějších témat. Studenti proto více než kdo jiný hledají notebooky, které poskytují dobrý poměr v kategorii cena/výkon. Levnější notebooky často obsahují méně výkonný hardware, zatímco dražší kousky vám nabídnou SSD disk se značnou kapacitou úložiště a lepší grafické karty, procesor a RAM. Pro většinu běžných studentů se dá pořídit slušný notebook v rozmezí mezi 10 000 až 15 000 Kč.
Jak vybrat notebook pro profesionála
Každý profesionál očekává od svého notebooku, že mu pomůže zvýšit produktivitu, konektivitu a bezpečnost v jeho specifickém pracovním prostředí. Na rozdíl od studentů se v této kategorii méně řeší otázky rozpočtu, které ustupují celkové užitečnosti nového pracovního parťáka.
Produktivita a multitasking
Jednou z klíčových priorit při výběru notebooku pro profesionála je, aby na počítači zvládal multitasking. Pozornost byste měli věnovat zejména kvalitnímu a výkonnému procesoru, který zajistí plynulý chod notebooku i při více spuštěných aplikacích současně. Měli byste proto hledat notebook, který bude mít procesor Intel Core i7. Pokud však patříte mi skutečně náročné uživatele, budete pravděpodobně muset sáhnout po notebooku s procesorem Intel Core i9.
Přenosnost a design
Pokud patříte mezi profesionály, kteří tráví spoustu času na cestách, jistě pro vás bude prioritou elegantní a lehký design. Vyhledávanými modely jsou pro tyto účely zejména ultrabooky, které nabízí kombinaci vysokého výkonu a dobrou přenosnost. Zároveň potěší i kvalitními displeji s vysokým rozlišením.
Pokud však s počítačem příliš necestujete, nebojte se sáhnout po robustnější konstrukci, která vám nabídne více portů pro připojení dalších nezbytných doplňků.
Bezpečnost a konektivita
Vzhledem k přibývajícím kyberhrozbám je rozumné zvolit si počítač, který bude ve všech ohledech dobře zabezpečený. Z hlediska ochrany vašich dat můžete vsadit na systémy, které dokáží zabezpečit jádro systému, a tak ochrání maximum vašich dat. Pokud chcete bezpečnost svého počítače ještě o kousek posunout, můžete hledat modely, které jsou zabezpečené pomocí čtečky otisku prstu.
Ať už jste často na cestách, v kanceláři, nebo doma, budete potřebovat notebook s kvalitní konektivitou, který vám usnadní přístup k internetu. Většina notebooků nabízí standard Wi-Fi 6, pokročilejší počítače nabízí standard Wi-Fi 6E s větší šířkou pásma, méně rušení a také podporu souběžných připojení, které snižuje zatížení sítě a zaručuje lepší výkon.
Jak vybrat herní notebook
Hráči čekají od svého notebooku především perfektní výkon, který jim umožní věnovat se hrám bez nežádoucího sekání. Neméně důležitý je pro ně však i systém chlazení, aby se počítač nepoškodil přílišným přehřátím.
Výkon a grafika
Základem kvalitního notebooku pro hráče je především kvalitní grafická karta. Společně s procesorem jsou tyto dva komponenty klíčové pro plynulou snímkovou frekvenci i při vysokém rozlišení.
Zejména pokud si chcete dopřát ultimátní herní zážitek v rozlišení 1140p nebo 4K, budete muset sáhnout po skutečně kvalitním procesoru. Ideální kombinací tak jsou modely notebooků, které obsahují grafické karty NVIDIA GeForce RTX nebo AMD Radeon řady RX a rychlé procesory typu Intel Core i7/i9 nebo AMD Ryzen 7/9.
Chlazení a kvalitní konstrukce
Dříve znamenalo, že notebooky s kvalitním chlazením vyžadují robustnější a objemnější konstrukci. Dnes jsou však chladicí systémy natolik promyšlené, že i tenké modely zvládají bez problému chladit i ty nejvýkonnější stroje. Porovnání výkonnosti chlazení na základě technických údajů deklarovaných výrobcem však nemusí být dostatečně vypovídající, a tak je třeba věnovat pozornost i uživatelským recenzím a zkušenostem.
Úložiště
Při výběru herního notebooku byste rozhodně měli vybírat notebook, který má SSD pevný disk. Tyto disky totiž dokáží načítat i zapisovat data velkou rychlostí a nečiní jim problém ani načítání z různých míst na disku. Pro tyto disky hovoří také statisticky delší doba životnosti.
Jejich cena je však vyšší než u klasických harddisků, a tak pokud hledáte skutečně velkou kapacitu a nechcete investovat zbytečně velkou částku, může být řešení pořídit si notebook s oběma typy disků.
Jak vybrat notebook pro kreativce
Každý kreativec jistě ocení, pokud mu nabídnete notebook s kvalitním zobrazením barev, výkonným zpracováním a případně i speciálními funkcemi. Pokud chcete pomocí notebooku měnit své vize v realitu, zaměřte se na následující parametry.
Kvalita displeje a zobrazení barev
Pokud se věnujete grafickému designu, úpravám fotografií a videí, budete potřebovat displej s vysokým rozlišením. Zpravidla nejlepší volbou bývají notebooky s displeji 4K nebo OLED displeje.
Pokud jde o zobrazení barev, jejich přesnost je vyjádřena pomocí hodnoty Delta-E. V zásadě platí, že čím nižší hodnota Delta-E, tím více se zobrazení barev přibližuje reálným barvám. Hledejte proto monitory s hodnotou Delta-E nižší než 5. Avšak i tak je třeba být stále na pozoru a sledovat i barevnou paletu. Pokud bude mít monitor menší barevný rozptyl, bude mít i lepší hodnotu Delta-E. Je třeba počítat s tím, že takový monitor bude potřeba více nastavovat.
Procesor a úložiště
Pro grafický design je třeba mít výkonný procesor, který utáhne náročný grafický software. Ačkoliv se technologie procesorů posouvá rychle dopředu, lze celkem jednoznačně říct, že pro grafické návrhy budete potřebovat minimálně čtyřjádrový procesor a kvalitní integrovaný grafický čip.
Pokud však pracujete v 3D prostředí, budete se muset poohlédnout po notebooku s dedikovanou grafickou kartou. Dalším klíčovým parametrem pro výkon vašeho notebooku je paměť RAM. Pokud obvykle pracujete s více aplikacemi najednou, je její výkon důležitý pro plynulé přechody mezi jednotlivými aplikacemi. Notebook pro kreativce by měl nabídnout alespoň 16 GB paměti RAM.
Při práci na grafickém designu se jistě neobejdete ani bez dostatečného úložiště. Grafické soubory v nejvyšší kvalitě zabírají značné místo na pevném disku, a tak je dobré volit notebooky minimálně s kapacitou SSD harddisku 1TB a více.
Specializované funkce
Někteří kreativci dávají přednost notebookům, které mají dotykový displej, na nějž je možné psát a kreslit pomocí speciálního pera. Pokud chcete kreslit ručně, může být pro vás tato funkce prioritou, pokud však víte, že dotykový displej spíše nevyužijete, tak je pro vás tato funkce pouze nadbytečným nákladem. Navíc budete muset svůj notebook více čistit, protože budete mít na displeji stále otisky prstů.
Vyberte si dokonalý notebook přesně pro vás
Při výběru toho pravého notebooku je skutečně důležité znát své osobní priority a především účel, pro který jej budete využívat. Ať už jste student, který hledá za málo peněz hodně muziky, nebo hráč, který očekává maximální výkon, určitě najdete ten pravý kousek. Věnujte proto dostatek času uvážení, co od počítače očekáváte a investujte do notebooku, který bude vaším věrným pomocníkem v následujících letech.