Jak vybrat notebook pro školáka či studenta?
Pokud máte doma školáka, je vám zřejmě jasné, že v dnešní době se už bez funkčního notebooku neobejde. Pokud si nevíte rady s výběrem, přinášíme vám velkého rádce, díky němuž si ujasníte priority a vyberete své ratolesti tu správnou techniku.
Co by měl zvládnout studentský počítač?
Existuje několik kritérií, které by měl každý studentský notebook bez problému zvládat. Především by měl bez obtíží spouštět programy, se kterými ve škole student pracuje – ty se obor od oboru liší. Základní požadavky na programové vybavení by vám měla poskytnout i samotná škola. Vždy se vyplatí investovat spíše do systému Windows, se kterými v Česku pracuje drtivá většina škol. S Macbookem byste mohli mít problém s kompatibilitou a vše řešit složitě přes virtualizaci.
Co brát při výběru v potaz?
Je zřejmé, že u nákupu školního počítače zřejmě bude potřeba udělat určité kompromisy – velkou roli často hraje cena, většinou navíc student nebude využívat notebook jen na školní úkoly, ale také pro hraní her nebo sledování filmů.
Chybu rozhodně neuděláte, když si zvolíte klasický notebook se systémem Windows. Většinou není potřeba žádný extra výkon (pro studenty stavebních či grafických oborů toto neplatí). Jako kritérium berte spíše procesor – ten by měl být minimálně Intel Core i3 nebo AMD Ryzen 3.
Výbornou alternativou jsou notebooky 2v1, který dítěti umožňují střídat režim počítače a tabletu odpojením klávesnice. Vhodný je např. Lenovo Thinkpad Yoga. U HP jsou to pak např. modely Elite x2 (patří sem i Microsoft Surface). U těchto druhů notebooků je každopádně potřeba počítat s tím, že se nikde nebude jednat o plnohodnotný počítač, jelikož se ve skutečnosti nejedná o notebook v pravém slova smyslu, ale o tablet s připojenou klávesnicí. Pokud vám něco takového nevyhovuje, je možné si zvolit z nabídky konvertibilních notebooků. K učení je ideální např. Acer TravelMate Spin B3.
Po zkušenostech z uplynulého školního roku nám dáte jistě zapravdu, že by školní notebook měl být zcela určitě vybaven kvalitní webkamerou. Pokud by se opakovala forma virtuální výuky, bez kamery se školák dnes už neobjede.
Důležitým kritériem je také velikost SSD. Většinou vám postačí základní typ (označení SATA). Potřebná velikost se přitom odvíjí od toho, kolik toho chcete přímo v počítači ukládat. V dnešní době většinu souborů budete zřejmě ukládat na cloudové úložiště (Dropbox, Google Drive, OneDrive apod.). Větší paměť by student ale využil spíše pro aplikace, velké množství fotografií (a případně i hry a filmy). Obecně by studentům měla stačit velikost SSD karty alespoň 256 GB, kdy už mají k dispozici prostor, který není vyloženě omezující.
Notebook do školy nebo na doma?
Dalším zásadním kritériem je, jestli bude student nosit notebook do školy na přednášky, nebo mu bude stačit doma. Zde vybírejte hlavně podle hmotnosti a velikosti – pokud ho bude žák využívat i při hodinách, je lepší zvolit velikost 13,3". Pokud půjde primárně o domácí počítač, je vždy lepší jít do větší velikosti displeje (alespoň 15,6") a pořídit k němu i plnohodnotnou klávesnici s numerickým blokem.
Další vybavení
K počítači se vám bude hodit i další příslušenství, jako je myš, klávesnice, externí monitor, případně pak externí webkamera a tiskárna. Dále budete potřebovat licenci k Office produktům, což není právě levná záležitost. Pokud nemáte výhodný balíček například z práce, není výjimkou, že školy samy nabízí Office zdarma k použití. Bezplatnou variantou je pak i např. Google Docs.
Doufáme, že vám toto shrnutí pomohlo s výběrem vhodného notebooku pro vaše školou povinné ratolesti. A pokud si stále nevíte rady, obraťte se na nás. Rádi vám pomůžeme vybrat to nejlepší řešení.