Konektor USB-C

25.11.2015
Pekro spol. s r.o.

USB je nejrozšířenější technologie k připojování počítačových periferií. Verze 3.0 přinesla před několika lety vyšší přenosovou rychlost 5Gbps, nicméně skutečná evoluce přichází až nyní s novým rozhraním Type-C. Konečně jsme se tak dočkali konektoru, který se právem označuje za univerzální.

USB Type-C je v prvé řadě oboustranný konektor, který je stejně jako osmi pinový konektor Apple Lightning nezávislý na otočení kabelu. Má celkem 24 pinů, tedy o 15 pinu více než USB 3.0, čímž jeho možnosti sahají mnohem dále než jen k přenosu dat. Umožňuje přenos proudu až 5 A při napětích 5, 12 nebo 20 V s maximálním výkonem 100 W, což bohatě postačí k napájení notebooků.

Ještě zajímavější je ale možnost využití tzv. alternativních režimů připojení. Type-C využívá čtyři páry linek a každá z nich může přenášet jiný typ signálu. Kromě rychlého přenosu dat (5-10 Gbps), tak dokáže ve zmíněném alternativním režimu přenášet např. Displayportový signál, tj. obraz a zvuk.

Další výhodou konektoru Type-C jsou menší rozměry oproti stávajícímu USB (8,4 mm × 2,6 mm), díky čemuž by si konektor mohl najít cestu nejen do ultrabooků, ale i do mobilních zařízení, tabletů a chytrých telefonů, kde by nahradil microUSB konektor.

K prvním zařízením, kde je možné se s USB Type-C konektorem setkat, patří tablet Nokia N1, nový MacBook či inovovaný Chromebook Pixel.