Životnost náplní do tiskáren

Článek již není aktuální
17.02.2008
Stanislav Kropáček

U většiny zařízení je udávána životnost tonerů a inkoustových kazet přímo výrobce. Co má ale vliv na skutečnost, že počet vytištěných stran neodpovídá uváděné hodnotě?

OKPásky do jehlíčkových tiskáren

U jehlíčkových tiskáren je dána životnost pásky její delkou, sílou přítlaku tiskové hlavy a kvalitou papíru. Čím více budou jehličky tiskové hlavy přes pásku tlačit text na papír a čím savější bude papír tím méně Vám páska vydrží.

OKTonery a inkousty

U tonerových kazet a inkoustových cartridgí je životnost počítána u včech výrobců vždy na 5% zabarvení stránky A4. Při běžném tisku se pohybuje pokrytí strany cca 4%-15% zabarvení tonerem. Z těchto důvodů je životnost každé tiskové kazety jiná.
Pro orinetaci je tu ke stažení dokument se vzorovými stranami pokrytí

U některých inkoustových náplní je udáván jen obsah inkoust v ml. Jeden ml je asi na 20 stran

Vzozec:
Výpočet životnosti: Počet ml krát 20 stran = počet stran na jednu náplň


OKDalší příčiny ovlivňují spotřebu v inkoustových tiskárnách

Na spotřebu inkoustu má nemalý vliv automatické čištění tiskové hlavy!
Většina inkoustových tiskáren si provádí automatickou údržbu a čištění tiskové hlavy. Tato funkce z jedné strany omezuje možnost z zaschnutí tiskové hlavy a následné pruhy na kopiích. Z druhé strany ovšem je nevýhodou, že při každém čištění se spotřebovává inkoust z kazety jako by se vytisklo asi 5 stran.
K tomuto automatickému čištění dochází vždy po zapnutí zařízení, nebo u některých výrobců i v nastaveném časovém intervalu cca1x za 2-5 dnů.
Výsledkem může být, že když Vaši inkoustovou tiskárnu budete jen vypínat a zapínat spotřebujete celou náplň bez jediného výtisku.
Myslete na tuto "vlastnost" i při běžném provozu a zbytečně tiskárnu nevypínejte pokud hodláte tisknout za hodinku znovu!

OKSpotřeba barevné náplně

I když používáte Vaši tiskárnu pouze na černobílý tisk je vždy nutné mít v tiskárně osazenou i barevnou náplň. Tato náplň se používá i při černém tisku cca 3% z každé barvy se míchá do 91% černého inkoustu. Výsledkem je sytý černý tisk. 
Z tohoto důvodu a také z důvodu čištění tiskové hlavy se stává, že i když jste nikdy nepoužily barevný tisk můžete po nějaké době zjistit, že je Vaše barevná kazeta již prázdná.