Jak vybrat domácí tiskárnu: hlavní parametry výběru

10.10.2023
Stanislav Kropáček

Ať pracujete na plný úvazek z domova, nebo jen čas od času potřebujete vytisknout recept či domácí úkol, tiskárna už dnes patří k základnímu vybavení domácnosti. Při jejím výběru je ale potřeba sledovat trochu jiné parametry, než když hledáte tiskárnu do velké kanceláře nebo třeba fotografického studia. Pojďme se podívat na to, které to jsou a podle čeho vybrat domácí tiskárnu.

Inkoustová, nebo laserová tiskárna?

Vaše první kroky při výběru domácí tiskárny vás zavedou k dilematu mezi laserovou a inkoustovou tiskárnou.  Obecně se nedá říci, že by jedna varianta byla lepší než ta druhá. Záleží na tom, co od tiskárny potřebujete – jak často budete tisknout, jaký typ dokumentů a v jakém objemu. Pojďme se podívat na to, jak oba typy tiskáren fungují a jaké jsou jejich hlavní výhody.

Inkoustová tiskárna

Princip fungování inkoustových tiskáren stojí na vytlačování drobných kapiček inkoustu na papír, kde formují text a obrázky. Existuje několik typů inkoustových tiskáren, které se liší přesným mechanismem vytlačování inkoustu, ale základ je stejný.

Inkoustové tiskárny se mohou lišit také počtem barevných kazet. Zatímco ty nejlevnější používají jednu kazetu pro černý inkoust a jednu pro azurový, purpurový a žlutý inkoust, většina inkoustových tiskáren disponuje čtyřmi samostatnými kazetami. Profesionální tiskárny jdou pak ještě o něco dál a jsou vybaveny specifickými kazetami pro různé typy dokumentů.

Inkoustové tiskárny zajišťují vysoce kvalitní tisk, poradí si s nejrůznějšími požadavky na tisk a jsou obvykle levnější než laserové varianty. Tisknou ale znatelně pomaleji a to, co ušetříte na pořizovací ceně tiskárny, můžete rychle utratit na cenách inkoustu. Tento typ tiskárny je proto vhodný pro uživatele, kteří nepotřebují tisknout velké množství dokumentů a záleží jim spíše na kvalitním rozlišení než na objemu a rychlosti. 

Laserová tiskárna

Laserové tiskárny používají lasery k vytváření statické elektřiny na válci uvnitř tiskárny. Statická elektřina přitahuje toner (inkoust ve formě prášku), který se rozpouští na papíře. Místo inkoustových kazet využívají cartridge s tonerem, které ale vydrží mnohem déle.

Mezi hlavní výhody laserových tiskáren patří rychlost tisku, nižší provozní náklady a přesnější tisk – to se ale týká především černobílých textových dokumentů. Laserová tiskárna je ovšem dražší na pořízení a není úplně vhodná pro tisk, při kterém záleží na rozlišení. Ocení ji proto zejména ti uživatelé, kteří chtějí tisknout velké množství především textových dokumentů

Chcete se dozvědět více o výhodách a nevýhodách jednotlivých typů tiskáren? Přečtěte si také náš článek: Jaké jsou výhody a nevýhody různých typů tiskáren, jako jsou inkoustové, laserové, 3D a multifunkční?

Potřebujete multifunkční tiskárnu?

Máte vybráno, zda se pro vás hodí spíše inkoustová, nebo laserová tiskárna? Tak teď je na čase promyslet, zda si skutečně vystačíte pouze se samotnou tiskárnou, nebo byste uvítali i další funkce.

I pro běžné domácí využití a zejména home office totiž mohou být praktické multifunkční tiskárny, které kromě obyčejného tisku nabízejí také možnost skenovat a kopírovat dokumenty (v některých případech i faxovat). 

Multifunkční tiskárna je přirozeně dražší než ta běžná. Pokud ale máte pro její nadstandardní funkce využití, pak vám dokáže usnadnit a zpříjemnit práci.

Rychlost a rozlišení tisku

Dalším faktorem, který by vás při výběru tiskárny měl zajímat, je to, jak probíhá samotný tisk. V tomto případě se vyplatí sledovat zejména dva parametry – rychlost tisku a jeho rozlišení.

Rychlost tisku (PPM)

Tím prvním, na co se při výběru často hledí, je rychlost tisku. Je pravděpodobné, že u domácí tiskárny vás tento parametr až tolik zajímat nebude, pokud nepotřebujete tisknout velké množství dokumentů – i na to ale může příležitostně dojít, a tak se pojďme na rychlost tisku podívat blíže. 

Rychlost tisku bývá vyjádřena v PPM, tedy pages per minute (počet stránek za minutu). Na první pohled je to jednoduché – při PPM 15 můžete počítat s vytištěním 15 stran za minutu. Tento faktor se ale komplikuje rozdílností barevného a černobílého tisku. Černobílý tisk je přirozeně rychlejší než ten barevný, a tak se u některých modelů tiskáren v ideálním případě setkáte se dvěma hodnotami PPM. 

U černobílého tisku je rychlost průměrně 15–20 stran za minutu, barevný tisk se pohybuje okolo 10–15 stran. Pokud je pro vás rychlost důležitá, hledejte spíše mezi laserovými tiskárnami.

Rozlišení (DPI)

Co vás bude pravděpodobně zajímat více než rychlost tisku, je rozlišení. Udává se v DPI, dots per inch neboli počet bodů na palec. Tento údaje vyjadřuje, kolik obrazových bodů (pixelů) barvy dokáže tiskárna nanést na jeden čtvereční palec papíru. 

  • Inkoustová tiskárna je typicky schopná rozlišení 300–9600 DPI

  • Laserová tiskárna dosahuje rozlišení přibližně 600–2400 DPI

Pro představu je dobré vědět, že u běžného dokumentu si vystačíte s pouhými 300 DPI, zatímco pro fotografii bude potřeba 1200 až 2400 DPI (nad tuto hodnotu už naše oko ani nedokáže rozeznat případné nedostatky).

Hodnota DPI by ale neměla být při výběru tiskárny tím hlavním. Dnes už totiž existují novější metody tisku a druhy softwaru, které vám pomohou zvýšit rozlišení vytištěného obrázku i bez vyššího DPI.

Způsob připojení tiskárny

Většina tiskáren už dnes nabízí rovnou několik možností připojení. Při výběru se ovšem vyplatí věnovat jim pozornost, abyste vybrali tiskárnu s připojením, které vám bude vyhovovat. Jaké jsou možnosti?

USB připojení tiskárny

Typickým způsobem připojení tiskárny je pomocí USB. Tiskárnu stačí USB (typicky USB-A) kabelem přímo připojit k počítači, odkud můžete rovnou tisknout. 

Výhodou tohoto způsobu je jednoduchost, spolehlivost a nezávislost na dalších faktorech (připojení k síti a podobně). Jediné, na co je potřeba myslet, je dosah kabelu. Pro domácí využití je tento způsob ideální.

Připojení přes Ethernet

Tiskárna může být také vybavena ethernetovými porty pro kabelové připojení k internetu. Výhodou tohoto způsobu je spolehlivé připojení, které oceníte zejména v prostředí, kde tiskárnu využívá více lidí najednou. Ethernetové připojení tiskárny ale také vyžaduje složitější nastavování a pro domácí využití je málokdy užitečné. 

Tiskárna s Wi-Fi připojením

Velmi častým způsobem připojení tiskárny je také Wi-Fi síť. V tomto případě stačí tiskárnu připojit k síti, a následně můžete tisknout z různých typů zařízení (která ovšem musí být připojena ke stejné síti). 

Jedná se velmi pohodlný a rychlý způsob, který nevyžaduje žádné kabely a umožňuje vám tisknout bez ohledu na umístění tiskárny – pokud je tedy v dosahu sítě. Je ideální, pokud potřebujete v domácnosti tisknout z více počítačů.

Tiskárna se slotem na SD kartu

Tiskárna může být také vybavena slotem na SD kartu. Pokud navíc disponuje displejem, můžete procházet fotografie a dokumenty a tisknout přímo z paměťové karty

Tisk z cloudu

Řada lépe vybavených tiskáren už dnes nabízí možnost tisknout fotografie uložené na webech, jako je například Dropbox, Google Drive nebo Facebook. V tomto případě je ovšem potřeba mít na paměti, že tiskárna potřebuje být připojena k internetu, aby měla ke cloudovým službám přístup.

NFC tiskárna

Některé modely disponují také technologií NFC (Near-Field Communication). Ta umožňuje tisknout nebo skenovat z a do zařízení, které se nachází v blízkosti tiskárny – pokud je tedy také vybaveno technologií NFC. Tento typ můžete využít např. při tisku dokumentů z mobilního telefonu.

Co ještě zvážit při výběru tiskárny

V předchozích odstavcích jsme zmínili nejdůležitější parametry, které by měly při výběru té správné domácí tiskárny hrát roli. Pokud z nich při svém hledání vyjdete, nabídka vhodných tiskáren se vám bude postupně zužovat. 

A aby bylo konečné rozhodnutí snazší, sledujte u vašich favoritů i následující funkce – v domácím využití sice obvykle nepatří k rozhodujícím faktorům, ale mohou vám při výběru pomoci.

Oboustranný tisk

Za velkou výhodou tiskárny považujeme možnost oboustranného tisku. To znamená, že přístroj dokáže potisknout obě strany papíru, aniž byste s nimi museli jakkoliv manipulovat. Nejprve vytiskne první stranu, následně papír vtáhne zpět do tiskárny a vytiskne i druhou.

I u tiskáren, které touto funkcí nedisponují, je samozřejmě možné tisknout oboustranně. Je ale nutné si tisk předem nastavit a poté papíry potištěné z jedné strany otočit a vrátit do zásobníku. Funkci oboustranného tisku ocení zejména uživatelé, kteří plánují tisknout větší množství dokumentů a ruční obracení papíru by je stálo příliš času.

Přihrádky na papír

Důležité může být i to, jakým způsobem tiskárna manipuluje s papírem. Pokud tisknete větší množství dokumentů, ověřte si, zda jsou vstupní i výstupní zásobníky dostatečně velké, abyste nemuseli během tisku zběsile doplňovat čisté papíry a odebírat ty vytištěné. 

U tisku na těžší papír také můžete ocenit zásobník v zadní části tiskárny, ze kterého se papíry protlačují rovně a neohýbají se.

Cena tisku

Pokud tisknete ve větším množství, spočítejte si před nákupem i cenu tisku. Největším výdajem totiž nemusí být nutně samotná tiskárna, za inkoust mnohdy zaplatíte ještě více. 

U kazet byste měli najít údaj o jejich výtěžnosti. Ten vyjadřuje, kolik stránek náplň či toner vytiskne při 5% pokrytí papíru inkoustem. Z tohoto údaje si tak můžete vypočítat přibližnou cenu tisku za jednu černobílou, resp. barevnou stránku a zjistit, s jakými výdaji můžete s ohledem na svou potřebu tisku počítat. 


Domácí tiskárna je šikovný pomocník, který může zkrátka přijít vhod, i když pro něj nemáte pravidelné využití. A s naším návodem teď snadno vyberete takovou tiskárnu, která přesně vyhovuje vašim požadavkům. Při výběru se můžete inspirovat i naší nabídkou kvalitních tiskáren.

biscuit
Aby se vám web dobře používal (Souhlas s cookies)

Pro co nejpohodlnější používání webu potřebujeme váš souhlas se zpracováním souborů cookies. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Povolit vše".

cog Nastavení cookies

Upravte si cookies dle vlastních preferencí.

angle_up Technické cookies - nezbytné pro správné fungování webu

Jedná se o technické soubory, které jsou nezbytné ke správnému chování našich webových stránek a všech jejich funkcí. Používají se mimo jiné k ukládání produktů v nákupním košíku, zobrazování produktů na přání, ovládání filtrů, osobního nastavení a také nastavení souhlasu s uživáním cookies. Pro tyto cookies není zapotřebí Váš souhlas a není možné jej ani odebrat.

angle_up Analytické cookies - Google Analytics měření návštěvnosti stránek a uživatele

Tyto cookies nám umožňují měřit výkonnost našich webových stránek a našich online kampaní. S jejich pomocí zjišťujeme počet návštěv, zdroj návštěv a další parametry. Shromážděné údaje zjišťujeme v agregované podobě, která nám neumožňuje údaje dohledat ke konkrétnímu uživateli. Pokud tyto cookies deaktivujete, nebudeme moci analyzovat výkonnost našich webových stránek a optimalizovat je pro co nejsnažší užívání.

angle_up Personalizované a reklamní cookies - pro zkušenost šitou na míru

Tyto cookies nám umožňují lépe cílit a vyhodnocovat marketingové kampaně.